Hoppa till sidans innehåll

Uppdatering information angående coronavirus 2020-04-07

07 APR 2020 14:09
Med anledning av Coronaviruset följer ÅBTK kontinuerligt utvecklingen och hörsammar beslut av Regeringen och rekommendationer från Folkhälsomyndigheten, Riksidrottsförbundet och Svenska Tennisförbundet. Mer information finns på läs mer.
 • Skapad: 07 APR 2020 14:09

Tennishallen är öppen och all träning pågår som vanligt i dagsläget.

Utifrån dessa rekommendationer gäller tillsvidare följande för ÅBTK och dess verksamhet i avsikt att motverka smittspridning:

För våra deltagare:

 • Alla med pågående symtom, även lindriga, på luftvägsinfektion såsom snuva och nysningar, hosta och feber uppmanas att avstå från träning, spel och vistelse i tennishallen. Har man varit sjuk ska man vara helt symtomfri i minst 2 dagar innan man återgår till träning.
 • Allergi, t.ex. mot pollen, kan ge liknande symptom från luftvägarna och vi uppmanar att man avstår från träning även då.
 • Alla elever, barn och vuxna, ska tvätta händerna innan träning. Gruppens tränare ansvarar.
 • Var noggrann med handhygienen. Anslag finns uppsatt i tennishallen. Tvätta händerna ofta och noggrant under ½ minut. I tennishallen finns tvål på alla toaletter.
 • Vi uppmanar alla att ombyte, dusch och om möjligt toalettbesök sker hemma.
 • Klubben kommer inte att tillhandahålla provrack eller lånerack. Låna inte rack av varandra och dela inte vattenflaska.
 • Äldre personer (+70) och personer med komplicerande sjukdomar löper ökad risk för allvarligt sjukdomsförlopp i händelse av smitta med Coronaviruset. Dessa personer uppmanar vi att avstå från träning, spel och vistelse i tennishallen.
 • Endast aktiva utövare i tennishallen! Föräldrar, syskon, kompisar och publik skall inte uppehålla sig inomhus i de gemensamma utrymmena. Föräldrar lämnar och hämtar efter avslutad träning sina barn i entrén. Undantag från denna riktlinje medges för föräldrar till barn i minitennisgrupper där föräldranärvaro oftast är en förutsättning.
 • Håll avstånd till varandra, helst 2 meter.
 • Hälsa ”kontaktlöst” och undvik handkontakter under träning eller match.
 • Stanna inte kvar i tennishallen efter avslutad träning eller aktivitet.
 • Vår schemalagda tennisträning kommer till största delen att förläggas utomhus så snart banorna iordningställts för säsongen, vår målsättning är från måndagen 13 april. Samtliga behöver därför ta med kläder och skor för utomhusträning och vid behov även för träning inomhus vid dåligt väder.


Klubbens övriga åtgärder:

 • Städningen i hallen har utökats.
 • Alla klubbens tränare har instruerats i de rutiner som gäller innan, under och efter träningar.
 • En översyn av träningsverksamheten är gjord för att minimera kontakter mellan olika träningsgrupper. T.ex. avslutas lektionstiden för minitennis 15 minuter tidigare just i detta syfte.
 • Tränarna planerar så att gemensamma samlingar, uppvärmningar eller liknande undviks.


Situationen kan förväntas ändras dag för dag och myndigheternas kommande rekommendationer kommer att tillämpas inom ramen för ÅBTK och dess verksamhet i tennishallen.

Misstanke om smitta eller sjukdom kan uppstå även i tränargruppen. Detta kan leda till att träningstillfällen måste ställas in med kort varsel alternativt att träningsgrupper slås ihop. Vi är övertygade om att ni har förståelse för att åtgärder av denna typ kan bli aktuella.

Mvh
Styrelsen
i Åkarp-Burlövs TK

BOKA BANA

FACEBOOK

SVENSKA SPELLÄNKARHJÄRTSTARTARE 

hlr

Postadress:
Åkarp-Burlövs TK - Tennis
Box 70
23202 Åkarp

Besöksadress:
Stationsvägen 15
23253 Åkarp

Kontakt:
Tel: 040460335
E-post: infomaster@akarpstk....

Se all info